W sobotę 18 kwietnia 2015 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku odbył się finał Konkursu Projektów, który stanowi coroczną formę rywalizacji uczniów w ramach projektu Zdolni z Pomorza.

W tym roku jury konkursowe zdecydowało, że najlepszy jest projekt ?PANDORA? uczniów: Grzegorza Orlickiego (uczeń z grupy Informatyka Szkoły Ponadgimnazjalne) i Jędrzeja Myrchy (uczeń z grupy Fizyka Szkoły Ponadgimnazjalne) reprezentujących Lokalne Centrum Nauczania Kreatywnego z Kwidzyna.

Projekt jest interdyscyplinarnym pomysłem, którego realizacja wymagała dużej wiedzy z zakresu informatyki, elektroniki, fizyki i muzyki. Praca polegała na odpowiednim dobraniu, połączeniu ze sobą i oprogramowaniu (wykorzystano język programowania C++) kilku układów elektronicznych (wykorzystano między innymi moduł znanej włoskiej firmy Arduino którego różnorodność zastosowań nasi uczniowie mieli okazję poznać podczas warsztatów w Polsko ? Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych) w taki sposób, że jako całość udostępnia muzykowi funkcjonalność instrumentu klawiszowego, z tą różnicą że po łatwym przeprogramowaniu można skorzystać z urządzenia także jako perkusji i wielu innych instrumentów ? zastępując prawdziwą orkiestrę.
Keyboard ma funkcjonalność ograniczoną przez producenta, natomiast  możliwości instrumentu stworzonego własnoręcznie przez uczniów z Kwidzyna ogranicza jedynie ich wyobraźnia i umiejętność programowania ? stale rozwijana i doskonalona podczas zajęć najzdolniejszych informatyków.

W Gdańsku projekt wzbudził ogromne zainteresowanie wszystkich obecnych: uczniów pomorskich szkół, ich nauczycieli i co najważniejsze?komisji oceniającej prace :)
W przerwie zainteresowani mogli z bliska przyjrzeć się pracy, oraz zagrać?

Projekt jest dopiero początkiem realizacji większej pracy i będzie rozwijany w kolejnym roku nauki w ramach zajęć w Lokalnym Centrum Nauczania Kreatywnego.

Na zdjęciach Grzegorz i Jędrek podczas prezentacji swojej pracy.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO