Kwidzyński Klaster Energii uzyskał od Ministra Energii Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. Konkurs dla klastrów energii prowadziło Ministerstwo Energii. Był to pierwszy tego typu konkurs, do którego zgłosiło się 115 klastrów z całego kraju.

W wyniku konkursu wyłoniono 33 Pilotażowe Klastry Energii, w tym utworzony przez Kwidzyński Park Przemysłowo-Technologiczny. W jego skład weszły wszystkie samorządy z powiatu kwidzyńskiego: miasto Kwidzyn, gminy Kwidzyn, gminy Ryjewo, Sadlinki i Gardeja, miasto i gmina Prabuty, samorząd powiatu oraz Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej PEC w Kwidzynie. Podczas oceny merytorycznej poszczególne klastry zaprezentowały swoje projekty w siedzibie Ministerstwa Energii.

Jedną z korzyści utworzenia klastra ma być poprawa efektywności energetycznej poprzez promowanie i inicjowanie lokalnych przedsięwzięć z zakresu wytwarzania energii, także z odnawialnych źródeł energii oraz dążenie do samowystarczalności energetycznej gmin i powiatów.

Budowa infrastruktury Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego z Centrum Energii Odnawialnej uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego. Wszystkie obiekty, które powstały na terenie parku zostały zrealizowane w standardzie „inteligentnych budynków”. Wyposażono je w instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Na terenie parku powstały także Inkubator Przedsiębiorczości oraz bardzo atrakcyjne tereny inwestycyjne o pow. ponad 16 ha. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ok. 47 mln zł, w tym ponad 28,5 mln zł to środki unijne.

Do pobrania:

KPPT