24 stycznia 2019 r. strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie zorganizowali i przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

Ćwiczenia i pokazy dla uczniów klas mundurowych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie odbyły się na kwidzyńskim Balatonie. Do współpracy zostali zaproszeni funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji i Straży Miejskiej w Kwidzynie.

Podczas ćwiczeń omówiono działania ratownicze na lodzie, sprzęt do ratownictwa lodowego, techniki pracy w skafandrach ratowniczych, ewakuacji poszkodowanych z wody oraz sposoby samoratowania. W praktyce pokazano ratowanie osób tonących w akwenie pokrytym lodem przy użyciu różnych rodzajów sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu jednostek ochrony przeciwpożarowej. Do ćwiczeń ratownicy użyli m. in. drabiny, lin ratowniczych, kolców lodowych i rzutek.

Celem pokazu było doskonalenie technik ratowniczych i zapoznanie uczestników z zasadami postępowania w sytuacji zagrożenia. W ramach akcji "Bezpieczne ferie" zapoznano młodzież z sposobami wyjścia z wody, kiedy załamie się lód oraz uświadomiono, że ratownikiem może być każdy – czasem wystarczy tylko podać szalik, sanki albo gałąź.

Nieodpł. pomoc prawna