2019-04-18 Życzenia

zyczenia042019

Samorząd powiatu kolejny rok będzie realizował "Program Wyrównywania Różnic Między Regionami” Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Realizatorem programu w powiecie kwidzyńskim jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. O wsparcie finansowe mogą ubiegać się instytucje oraz samorządy. W tym roku dofinansowanie będzie można uzyskać między innymi na likwidację barier w urzędach, placówkach edukacyjnych lub środowiskowych domach samopomocy i likwidację barier komunikacyjnych, czyli zakup pojazdu do przewozu osób niepełnosprawnych.

Poszczególne zadania realizowane są w kilku obszarach. Wnioski i wystąpienia samorządu powiatowego, dotyczące projektów z obszaru B, C, D , F oraz G, można składać do 28 lutego br., natomiast wnioski samorządów gminnych i powiatowych oraz organizacji pozarządowych dotyczące obszaru E przyjmowane będą do końca października. "Program wyrównywania różnic między regionami" umożliwił w poprzednich latach między innymi zainstalowanie nowej windy osobowej w istniejącym szybie w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie.

Winda pozwala na samodzielną obsługę przez osoby niepełnosprawne, w tym również osoby niewidzące i niesłyszące oraz poruszające się na wózku inwalidzkim. W ramach programu pozyskano także środki na refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej. Dofinansowanie w obszarze dotyczącym likwidacji barier transportowych zaowocowało zakupem busów do przewozu osób niepełnosprawnych dla domów pomocy społecznej w Kwidzynie i Ryjewie oraz Domu Świętej Elżbiety w Kwidzynie, prowadzonym przez zgromadzenie sióstr św. Elżbiety.

Nieodpł. pomoc prawna