Drukuj

7 kwietnia wolontariusze w żółtych koszulkach będą kwestować w okolicach kościołów oraz na deptaku ulicy Piłsudskiego wręczając mieszkańcom żonkile, które są symbolem nadziei na nowe życie. Pieniądze z kwesty zostaną przeznaczone na wsparcie Hospicjum Świętego Wojciecha w Kwidzynie.

Pola Nadziei rozpoczynają się jesienią, kiedy wolontariusze sadzą żonkile w szkolnych ogródkach i miejskich rabatach. W niedzielę 7 kwietnia na deptaku ulicy Piłsudskiego, przy dawnej bibliotece będą także stoiska z pysznościami i rękodziełami, przygotowanymi przez wolontariuszy hospicjum.

Hospicjum utworzono formalnie 19 kwietnia 1998. Od 3 stycznia 1999 r. zaczęło funkcjonować w pokoszarowym budynku przy ul. 11 Listopada, a 1 marca do placówki trafili pierwsi pacjenci. W 2005 roku powstało Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych, które przejęło hospicjum. W grudniu 2006 roku oddano do użytku nową siedzibę hospicjum przy ul. Malborskiej w Kwidzynie, wybudowaną przy finansowym wsparciu samorządów Kwidzyna i powiatu kwidzyńskiego.

W 2017 roku rozpoczęto rozbudowę hospicjum, którą zakończono w lipcu 2018 roku. Dzięki środkom samorządu powiatu za kwotę 1,5 mln zł zwiększono z 11 do 19 liczbę miejsc dla pacjentów. Powstały między innymi cztery nowe pomieszczenia dla pacjentów oraz dwa pokoje dla rodzin odwiedzających chorych. Samorząd powiatu, jako członek wspierający, przekazał dla stowarzyszenia dodatkową pomoc w kwocie 350 tys. zł na zakup podstawowego wyposażenia do pomieszczeń dla chorych oraz personelu. Został także zakupiony bardzo nowoczesny aparat USG.

Placówka przyjmuje pacjentów z całego powiatu kwidzyńskiego, a także z powiatów ościennych. Akcje, takie jak Pola Nadziei, prowadzone przez Kwidzyńskie Towarzystwo Przyjaciół Chorych pozwalają na pozyskanie dodatkowych środków na funkcjonowanie placówki.