Drukuj

Samorząd województwa pomorskiego i powiaty, już po raz drugi, wspólnie realizują program szczepień przeciw pneumokokom dla osób powyżej 65 roku życia z tzw. grupy ryzyka.

Do końca 2019 r. z bezpłatnych szczepień skorzysta 2220 osób. Koszt całego programu wynosi ponad 730 tys. zł. Realizatorem szczepień w ramach Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65+ z grupy ryzyka są Szpitale Pomorskie, zaś zadanie finansowane jest przez 15 samorządów powiatowych z Pomorza, w tym przez Powiat Kwidzyński.

Kto może się zaszczepić?
Mieszkańcy w wieku 65 plus z powiatów bytowskiego, chojnickiego, gdańskiego, kartuskiego, kościerskiego, kwidzyńskiego, malborskiego, puckiego, słupskiego, tczewskiego, wejherowskiego, sztumskiego oraz miast: Gdynia, Słupsk i Sopot, którzy znajdują się w tzw. grupie ryzyka, otrzymają bezpłatne szczepienia ochronne przeciwko pneumokokom.
Ze szczepień skorzystają pacjenci w wieku od 65 roku życia, leczeni z powodu chorób układu oddechowego, zameldowani na terenie poszczególnych powiatów województwa pomorskiego. W ramach programu planowane jest zaszczepienie 104 osób z powiatu kwidzyńskiego.

Szczepienie i edukacja
Pacjent zgłaszający się na szczepienie będzie zobowiązany do przedstawienia dokumentu tożsamości potwierdzającego miejsce zameldowania oraz zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego przynależność do grupy ryzyka lub inną dokumentację, na podstawie której będzie można udowodnić przynależność do grupy ryzyka. Zaświadczenie lekarskie nie będzie wymagane, jeżeli z dokumentacji medycznej posiadanej przez podmiot wykonujący szczepienie, będzie wynikać przynależność pacjenta do grupy ryzyka.

W ramach realizacji programu będzie też edukacja pacjenta. Każda zaszczepiona osoba otrzyma materiały informacyjne.

Dlaczego to ważne szczepienia?
Jedyną i skuteczną metodę zapobiegania chorobom są szczepienia ochronne. Niestety od kilku lat na Pomorzu notuje się wysoką zapadalność na tę chorobę. W 2018 r. stwierdzono, że najgorsza sytuacja w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców jest w województwach zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim.

W związku z tak wysoką liczbą zachorowań na pneumokoki samorząd województwa pomorskiego, we współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, podjął decyzję o utworzeniu Regionalnego Programu Polityki Zdrowotnej – Szczepienia przeciwko pneumokokom dla osób 65 + z grupy ryzyka. Jest to pierwszy partnerski program polityki zdrowotnej realizowany na tak szeroką skalę wspólnie z powiatami z województwa pomorskiego.

Gdzie w powiecie kwidzyńskim można się zaszczepić?
Pacjenci z powiatu kwidzyńskiego mogą zgłaszać się do Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej ,,Sanmed”, ul. Kołłątaja 3, 82-500 Kwidzyn.

Prosimy kontaktować się osobiście bądź telefonicznie - tel. 55 261 64 64.

Do pobrania: