Drukuj

BORDERLAND 2014
część I

to XI wspólny polsko-niemiecki projekt kulturalny młodzieży ZSO 2 w Kwidzynie i uczniów z IGS Osterholz-Scharmbeck

, który zrealizowano w dniach 17-25 marca 2014 r. w niemieckim Osterholz. To kolejny projekt, który otrzymał dofinansowanie ze środków Polsko ? Niemieckiej Współpracy Młodzieży.  Właśnie dzięki tym środkom, pieniądzom wpłaconym przez uczestników projektu oraz dofinansowaniu Powiatu Kwidzyńskiego 14 polskich i 14 niemieckich uczniów mogło uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w Osterholz.

Tym razem młodzi ludzie wpadli ?w sidła? średniowiecza. Temat bardzo odległy i trudny, bo jak wyobrazić sposób życie, ubieranie się, budowanie czy obronne zamki. Uczestnicy tej wymiany jednak się nie poddali i natychmiast ruszyli do boju. Trudne - nie znaczy nieosiągalne. Na pierwszy ogień poszła nauka języka polskiego i niemieckiego. Tu zwyciężyła integracja. Potem było tylko lepiej. Dobra komunikacja, chęć zdobywania  informacji, kreatywność, tolerancja, aktywność i pozytywne nastawienie na nową kulturę dały ?olbrzymi? efekt tego spotkania.

I tak z 300 kartonów (karton 60 cm x 40cm x 30 cm) uczestnicy wybudowali zamek średniowieczny, do którego można było wejść i podziwiać obrazy na ścianach wewnętrznego labiryntu. Obrazy przedstawiające średniowieczny sposób ubierania się, zostały wykonane samodzielnie przez uczestników warsztatów. W zamku wisiały także zdjęcia naszych uczniów na tle średniowiecznych obiektów znajdujących się na terenie powiatu Osterholz. To było najtrudniejsze zadanie. Raczej niecodziennie chwytamy za miecz i bronimy swojego mienia lub karzemy czarownice wieszając je na drzewie.

Sam fakt przeniesienia naszej wyobraźni w czasie jest już problematyczny, a co dopiero wcielić go w rzeczywistość. Niemniej jednak udało się. Wspólna praca i pomysłowość to jedno, ale najważniejsza dla uczestników była integracja i poczucie wytwarzającej się między nimi przyjaźni. Facebook jest teraz gorący !!! Następne spotkanie uczestników warsztatów już 18 czerwca tego roku. Tym razem na naszym terenie. Zabieramy ich do Malborka na zamek, a potem do Sztumu, Gniewa i Kwidzyna. U nas też znajdziemy kawałek średniowiecza.