BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Młodzież z Kwidzyna i Osterholz na zamkach
MALBORK, SZTUM, GNIEW I KWIDZYN ZDOBYTE!

 

II LO w Kwidzynie po raz piąty przyjęło młodych gości z partnerskiej szkoły IGS Osterholz w Niemczech na swoim terenie. Projekt realizowany był od 18 do 25 czerwca 2014 na zamkach w Malborku, Sztumie, Gniewie i Kwidzynie.

Projekt był kontynuacją projektu Borderland, który realizowano w marcu tego roku w Osterholz w Niemczech. Czternastu polskich i czternastu niemieckich uczniów zainteresowało się wtedy kulturą średniowiecza. Temat wydawał się odległy i trudny, ponieważ należało przenieść się w odległe czasy i wyobrazić sobie sposób życia, ubierania się, budowania czy obrony zamków  w dawnych wiekach. Uczestnicy wymiany nie poddali się jednak i natychmiast zabrali do pracy. Dobra komunikacja, chęć zdobywania informacji, kreatywność, tolerancja, aktywność i pozytywne nastawienie do innej kultury dały ? dosłownie i w przenośni - olbrzymi efekt spotkania. Z 300 kartonów (karton 60 cm x 40cm x 30 cm) uczestnicy wybudowali zamek średniowieczny, do którego można było wejść i na ścianach wewnętrznego labiryntu podziwiać obrazy przedstawiające średniowieczne życie, wykonane samodzielnie przez uczniów. W zamku wisiały także zdjęcia naszych uczniów na tle średniowiecznych obiektów znajdujących się na terenie powiatu Osterholz. Ostatecznie zamek rozebrano i zabrano do Kwidzyna na drugą część projektu, na którą zaproszeni zostali zaprzyjaźnieni młodzi Niemcy.

Do ?zdobycia? były tym razem prawdziwe zamki: w Malborku, Sztumie, Gniewie i Kwidzynie. Żeby przybliżyć uczniom prosty styl życia w średniowieczu, noclegi zorganizowano w namiotach na kempingu pod malborskim zamkiem, co spotkało się z entuzjazmem uczniów. Po zwiedzaniu zamku uczestnicy zostali podzieleni na polsko-niemieckie grupy, które miały za zadanie odegranie scenki z czasów średniowiecza na tle zamku przy pomocy samodzielnie wykonanych kostiumów i rekwizytów oraz uwiecznienie jej na kilku fotografiach.

Kolejnym celem był zamek w Sztumie. Pomysłu, by przemieszczać się na koniach, jak w czasach średniowiecza, nie udało się zrealizować z uwagi na problemy logistyczne. Konie zostały zastąpione przez rowery, nowy środek lokomocji uczestników projektu. Nocleg w namiotach zorganizowano tym razem w Sztumskim Polu, gdzie czas miło upłynął m. in. przy wspólnym ognisku.

Następnego dnia, po przejechaniu na rowerach 40 km, uczniowie zdobyli zamek w Gniewie. Tu mogli oni poczuć, jak mieszkali wówczas królowie. To było wspaniałe uczucie, gdyż komfort w  hotelu przy zamku był uwieńczeniem kilkudniowych wyrzeczeń na kempingach. Po raz kolejny w grupach polsko-niemieckich odegrano tu scenki średniowieczne. Nie obyło się bez nocnego zwiedzania zamku z pochodniami i lekcji historii husarii.

Zamek w Kwidzynie zdobyto kolejnego dnia. Tu zorganizowano zwiedzanie zamku w... strojach krzyżackich, dzięki czemu młodzież mogła poczuć ducha tamtych czasów. Pracownicy zamku zorganizowali dla nich także warsztaty tkackie i rzeźbienia w glinie.

Na koniec zdjęcia z wędrówek szlakiem zamków zostały zaprezentowane w zrekonstruowanym kartonowym zamku. Na otwarcie wystawy zaproszeni zostali przedstawiciele starostwa powiatowego, rodzice, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie II LO.

Dzięki projektowi możliwa stała się integracja, rodzące się przyjaźnie i możliwość wykorzystania umiejętności językowych. Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Starostwa Powiatowego w Kwidzynie, Starostwa Osterholz, oraz rodziców uczniów.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

NIEODPŁATNE PORADNICTWO

NPP

 

Geodezja

geodezja