BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Starosta kwidzyński zaproponował gminom powiatu kontynuację szczepień ochronnych dla dziewcząt, które zabezpieczają  przed wirusem brodawczaka ludzkiego.

Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworu szyjki macicy. Do tej pory szczepienia były prowadzone w ramach programu profilaktycznego „Równi w zdrowiu – profilaktyka i wczesne wykrywane nowotworów oraz promocja zdrowia w powiecie kwidzyńskim”. Pieniądze na jego realizację pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Ministerstwa Zdrowia. Realizacja projektu została jednak zakończona.

Propozycja adresowana do samorządów gmin mówi o kontynuowaniu szczepień dla dziewcząt w całym powiecie kwidzyńskim. Szacowany koszt realizacji profilaktycznego programu  to ok. 200 tys. zł, przy czym samorząd powiatu deklaruje sfinansowanie 50% kosztów. Pozostałe środki  pochodziłyby z gmin. Deklarację współpracy wyraziły już prawie wszystkie gminy. Należy podkreślić, że szczepienia mają dobrowolny charakter.

Nowy powiatowy program profilaktyczny nie ma ograniczać się jedynie do samych szczepień. Przeprowadzona zostałyby akcja informacyjna dotycząca wczesnego wykrywania i zapobiegania chorobom nowotworowym. Rak szyjki macicy to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet.

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

NIEODPŁATNE PORADNICTWO

NPP

 

Geodezja

geodezja