W dniach 16.05.2015 ? 25.05.2015 dzięki dofinansowaniu z Polsko ? Niemieckiej Współpracy Młodzieży, miało miejsce kolejne przedsięwzięcie związane ze współpracą polsko ? niemiecką.

Młodzież ze Szkoły Zawodowo ? Technicznej ?Axel ? Burns ? Schule? z Miasta Celle wspólnie z młodzieżą z ZSP 2 oraz CKZiU realizowała projekt pn. ?Środowisko pracy w różnych zawodach ? na przykładzie przedsiębiorstw z powiatu kwidzyńskiego (Polska) i Celle (Niemcy)?. Jest to pierwszy projekt realizowany w partnerstwie pomiędzy szkołami zawodowymi z Celle i Kwidzyna. Kontynuacją tego projektu mają być 2 tygodniowe praktyki dla 10 uczniów z CKZiU i ZSP 2 w niemieckich firmach i przedsiębiorstwach w ramach projektu z Erasmus +.

Projekt w skrócie nazywany ?BHP? dofinansowany jest z funduszy Polsko ? Niemieckiej Współpracy Młodzieży, ZSP 2, CKZiU i Starostwa Powiatowego w Kwidzynie.

W trakcie projektu jego uczestnicy obserwowali, jak wygląda praca w różnych zwodach, podczas zajęć i warsztatów odpowiadali m.in. na pytania, od czego zależy bezpieczeństwo pracownika podczas wykonywania obowiązków, co wolno , a co jest zabronione ? Na co pracodawca zwraca szczególną uwagę?

Młodzież zarówno polska, jak i niemiecka uczestniczyła w warsztatach z zakresu BHP i udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez firmę EDU ? CONSULTING z Kwidzyna. Miała możliwość odwiedzenia Kwidzyńskiego Parku Przemysłowo ? Technologicznego i zapoznania się z jego misją, wizją i celami. Trener personalny Pani Edyta Jaworska przedstawiła za pomocą prezentacji i warsztatów, jakie cechy powinna mieć osoba przedsiębiorcza, jak formułować cele, co trzeba umieć w XXI wieku. Podczas warsztatów miała miejsce żywiołowa dyskusja, zarówno młodzieży niemieckiej jak i polskiej. Kolejny dzień to spotkania z polskimi przedsiębiorcami oraz warsztaty i praca nad projektem. Wieczorem zaś młodzież uczestnicząca w projekcie integrowała się podczas wspólnego polsko ? niemieckiego ogniska. Kolejne dni to praca nad projektem oraz zajęcia praktyczne w warsztatach CKZiU tj. wspólne wyplatanie tacek z wikliny. Zajęcia praktyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży.

W piątek 22.05.2015 r. w auli Zespolu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 odbyło się spotkanie podsumowujące z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu kwidzyńskiego, władzami samorządowymi i przedsiębiorcami i firmami, które współpracowały w ramach projektu. Podczas spotkania zostały zaprezentowane efekty wspólnej pracy tj prezentacje w języku polskim i niemieckim przedstawiające najważniejsze zasady BHP w zawodach: stolarz, malarz, murarz, ogrodnik i podczas pracy z dziećmi ? to zawody reprezentowane przez młodzież z Niemiec oraz przepisy w obowiązujące w gastronomii i elektrotechników ? reprezentowanych przez młodzież polską. Były porównania, różnice i wspólne płaszczyzny ;-), podziękowania i coś słodkiego przygotowanego przez szkolną cukiernię.

Na zakończenie dnia odbyły się warsztaty kulinarne w ZSP nr 2, podczas, których polsko ? niemieckie zespoły mogły ugotować przepyszne dania, by podczas kolacji ze smakiem je skonsumować. Kolejne dni to spotkania z pracodawcami oraz spływ kajakowy rzeką Liwą. Młodzież zwiedzała również zamek kwidzyński i malborski.

Mimo wielu przeciwności udało się zrealizować pierwszy wspólny projekt. Praca, kreatywność i pomysłowość to jedno, ale najważniejsza dla uczestników była integracja i poczucie wytwarzającej się między nimi przyjaźni. Uważamy, że ten projekt dał podwaliny do stworzenia współpracy pomiędzy szkołami zawodowymi z Kwidzyna i Celle. Młodzież polska już nie może się doczekać wyjazdu na praktyki i spotkań ze swoimi przyjaciółmi z Celle.

Wymiany młodzieży mają być ?żywą wymianą? z korzyścią dla młodych, ambitnych osób z Powiatu Kwidzyńskiego i z Miasta Celle.

Nieodpł. pomoc prawna