Andrzej Fortuna, wicestarosta kwidzyński, podczas Kongresu Regionów, który odbył się we Wrocławiu, odebrał dwie nagrody dla powiatu kwidzyńskiego.

Kongres jest największym w kraju spotkaniem samorządowców, przedstawicieli nauki, biznesu i organizacji pozarządowych. Powiat kwidzyński uzyskał trzecie miejsce wśród powiatów ziemskich za wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Już od kilku lat powiat znajduje się pod tym względem w czołówce polskich powiatów. Nagroda została przyznana za 2014 rok. Samorząd powiatu otrzymał także wyróżnienie za zajęcie trzynastego miejsca w kraju, w rankingu powiatów, w kategorii powiatów o liczbie mieszkańców od 60 do 120 tys.  Ranking prowadzony jest przez cały rok przez Związek Powiatów Polskich. Pod uwagę branych jest jedenaście parametrów dotyczących różnych sfer działalności samorządu powiatu. Eksperci ZPP oceniają między innymi działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańców, promocję rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej,promocję rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, a także  współpracę krajową i międzynarodową.

W dniach 24 i 25 czerwca przedstawiciele rady seniorów z niemieckiego powiatu Osterholz oraz specjaliści z powiatu kwidzyńskiego wzięli udział w  konferencji, która odbyła się w ramach projektu ?Senior aktywny uczestnik społeczeństwa obywatelskiego - transfer wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami z powiatów kwidzyńskiego i Osterholz?. Na realizację projektu pozyskano dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Konferencja odbyła się w Górkach w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej. Uczestników konferencji powitał Włodzimierz Dawidowski reprezentujący zarząd powiatu kwidzyńskiego, który przypomniał genezę i zakres współpracy w ramach partnerstwa z powiatem Osterholz. Do powiatu kwidzyńskiego przyjechali Gerda Urbrock, Margrit Kluge, Werner Tieste, Heinz Zimmermann, Gisela Ebeling, przedstawiciele rad seniorów, działających w gminach powiatu Osterholz. Podczas  konferencji zaprezentowana została między innymi działalność Rady Seniorów w powiecie Osterholz. Przedstawiono także rozwiązania wspierające seniorów w powiecie kwidzyńskim. Projekt ?Senior aktywny uczestnik społeczeństwa obywatelskiego - transfer wiedzy i wymiana doświadczeń pomiędzy seniorami z powiatów kwidzyńskiego i Osterholz? został przygotowany przez przedstawicieli powiatów kwidzyńskiego i Osterholz, Radę Seniorów w Osterholz , Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kwidzynie.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO