6 lipca, w Starostwie Powiatowym, Romana Pawelska-Sulot, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kwidzynie i Krzysztof Mioduszewski, prezes Jabil Circuit Poland, podpisali umowę dotyczącą współpracy edukacyjnej.

Podczas podpisania umowy obecni byli Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, Danuta Woronowicz z zarządu powiatu oraz Beata Świderska, kierownik działu personalnego Jabil Circuit Poland. W ramach współpracy uczniowie będą mieli między innymi możliwość odbywania rozszerzonych płatnych praktyk i wycieczek zawodowych. Umowa przewiduje także organizowanie praktyk zawodowych dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Poza tym Jabil Circuit Poland pomoże w unowocześnieniu bazy warsztatowej szkoły, przekazując sprzęt i urządzenia, które pomogą w kształceniu zawodowym uczniów. Ufunduje także roczne, płatne stypendia dla najlepszych uczniów klas IV o profilach technik mechatronik i technik elektronik. Firma będzie chciała zatrudnić najlepszych absolwentów. Podpisana umowa ma obowiązywać do końca sierpnia 2018 roku z możliwością jej przedłużenia. Jabil Circuit zatrudnia ok. 2500 pracowników. Firma działa w sektorach elektroniki, energii odnawialnej oraz inteligentnych sieci energetycznych (inwertery, liczniki energii i gazu). To czwarty partner samorządu powiatowego, który wspiera szkolnictwo zawodowe. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z International Paper Kwidzyn, KBR Poland oraz Lacroix Electronics.

9 lipca (czwartek) o godz. 9.00 w parku przy zabytkowym dworku w Górkach (gmina Kwidzyn) odbędą się zawody wędkarskie dla niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Organizatorem imprezy jest Warsztat Terapii Zajęciowej w Kwidzynie, prowadzony przez Fundację ?Misericordia?. Jak co roku zadaniem wędkarzy będzie złowienie jak największej liczby ryb. Jak zawsze ryby po zważeniu wracają do wody.

Piłkarze z Olimpiad Specjalnych Polska i MMTS Kwidzyn rozegrali integracyjny mecz piłki ręcznej. Okazją do przybliżenia sportu, uprawianego w ramach Olimpiad Specjalnych, były tegoroczne Dni Kwidzyna. Organizatorami meczu byli Powiślańska Szkoła Wyższa i oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska - Pomorskie. Sporty zunifikowane pozwalają na wspólną rywalizację sportowców niepełnosprawnych intelektualnie oraz w pełni sprawnych. Sportowcy programu Sportów Zunifikowanych uprawiają różne dyscypliny. To między innymi koszykówka, golf, a nawet łyżwiarstwo figurowe. Z uwagi na tradycje i wysoki poziom piłki ręcznej w Kwidzynie, postanowiliśmy, że zawodnicy Olimpiad Specjalnych, będą trenowali w tej dyscyplinie. Drużyna złożona jest z proporcjonalnej liczby zawodników i partnerów, czyli zawodników w pełni sprawnych. W przypadku drużyn złożonych z nieparzystej liczby graczy, tak jak to jest między innymi w piłce nożnej pięcioosobowej czy siedmioosobowej, w grze bierze zawsze udział o jednego zawodnika więcej niż partnerów. Koncepcja sportów zunifikowanych pojawiła się w połowie lat 80. w Stanach Zjednoczonych. Niepełnosprawni zawodnicy pierwsze mecze rozgrywali z koszykarzami NBA. Współpraca Olimpiad Specjalnych z NBA trwa do dziś. Sporty zunifikowane  obejmują obecnie niemal wszystkie dyscypliny, rozgrywane w ramach Olimpiad Specjalnych.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO