Drukuj

Starosta Jerzy Godzik spotkał się z młodzieżą z Gymnasium Ernestinum w Celle. Uczniowie przebywali w powiecie kwidzyńskim w ramach wymiany młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie.

Miasto Celle jest partnerskim miastem Kwidzyna. Podczas spotkania z młodzieżą starosta Jerzy Godzik przypomniał okoliczności podpisania umowy partnerskiej Kwidzyna i Celle. Pełnił wówczas funkcję burmistrza miasta. W projekcie wymiany młodzieży bierze uczestniczy 24 uczniów, w tym 12 uczniów z Celle i 12 z I LO. Do 25 maja młodzież weźmie udział w projekcie  „Spotkania z historią", w ramach którego zwiedzi Kwidzyn, Gdańsk i Toruń.

W czasie spacerów wykonają różne zadania, zbierając informacje potrzebne do przygotowania prezentacji multimedialnych. Dla młodzieży zaplanowano warsztaty historyczne w Europejskim Centrum Solidarności oraz zwiedzanie zamku w Malborku. Uczniowie z Celle spędzą także czas z polskimi rodzinami oraz wezmą również udział w warsztatach rzeźbiarskich w Rakowcu, przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Kwidzynie.

Opiekunowie uczniów z Celle to Georg Höxtermann i Thomas Altmann. Realizacja projektu została dofinansowana przez Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizację powołaną przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku i finansowaną z budżetu obu państw.