Dożynki Powiatowe odbyły się w Tychnowach. Każdego roku organizatorem święta plonów jest inna gmina. Gospodarzem dziewiętnastych dożynek powiatowych była gmina Kwidzyn.

Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Tychnowach. Po mszy na teren imprezy plenerowej przy szkole podstawowej, przeszedł korowód poprowadzony przez starostów tegorocznych dożynek Ewę i Józefa Goryńskich. Dożynki połączono ze Świętem Wsi, plenerową imprezą organizowaną co roku w Tychnowach. W ceremonii dożynkowej wzięli udział między innymi Dariusz Wierzba, wójt gminy Kwidzyn, Jerzy Godzik, starosta kwidzyński, Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego oraz Piotr Spaczyński, przewodniczący rady gminy Kwidzyn, wójtowie, burmistrzowie, radni gmin i miast powiatu. W uroczystości wziął udział także senator Leszek Czarnobaj.

Ceremonię dożynkową poprowadzili Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Marcin Kurkus. Podczas ceremonii dożynkowej starostowie dożynek przekazali bochen upieczony z tegorocznych zbóż na ręce wójta Dariusza Wierzby i starosty Jerzego Godzika. Zarówno wójt Dariusz Wierzba, jak i starosta Jerzy Godzik podziękowali rolnikom za ich trud.

Podczas święta plonów odbył się tradycyjny konkurs wieńców dożynkowych. Jury w składzie: Danuta Woronowicz z zarządu powiatu kwidzyńskiego, Agata Szcześniak, sekretarz gminy Kwidzyn i Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, długo obradowali zanim udało się im wyłonić zwycięzcę. Pierwsze miejsce przyznano wieńcowi wykonanemu w sołectwie Tychnowy, w gminie Kwidzyn. Drugie miejsce zajął wieniec wykonany w sołectwie Jakubowo w gminie Prabuty, natomiast trzecie wieniec, który powstał w Czarnym Dolnym, w gminie Gardeja.

Podczas święta plonów odbyły się także piknik podczas którego nie zabrakło koncertów, konkursów i zabawy. Można było także odwiedzić liczne stoiska, w tym garncarskie i wikliniarskich oraz wziąć udział w warsztatach florystycznych.

NIEODPŁATNE PORADNICTWO