BIP

Link do biuletynu informacji publicznej

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

Andrzej Fortuna, wicestarosta kwidzyński, Jerzy Śnieg, przewodniczący rady powiatu kwidzyńskiego, Włodzimierz Dawidowski z zarządu powiat oraz przedstawiciele rady powiatu wzięli udział w zorganizowanych dnia 11 lipca 2013 r. uroczystościach związanych z 93. rocznicą Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach.

Plebiscyt miał zdecydować o przynależności tych terenów do Polski lub Niemiec. Głosy mieszkańców kilku wsi, w tym Janowa zdecydowały, że do Polski przyłączono miejscowości Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko. Tak powstał skrawek polskiej ziemi, otoczony z trzech stron Niemcami, a z czwartej Wisłą, który nazwano Małą Polską. Najbardziej aktywni działacze plebiscytowi, którzy przyczynili się do tego sukcesu, zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. Na cmentarzy w Janowie znajduje się ich symboliczna mogiła.

Przedstawiciele powiatowego samorządu wzięli udział w uroczystej mszy świętej, odprawionej w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Po jej zakończeniu złożyli wiązanki kwiatów na symbolicznej mogile zamordowanych działaczy plebiscytowych. Gospodarzem i organizatorem uroczystości, jak co roku, był samorząd gminy Kwidzyn.

 


 

BIP

 

Ankieta

iso

 

Rezerwacja kolejki

rezerwacja kolejki

 

ZDOLNI Z POMORZA

zdolnizpomorza

 

A- A A+

RSS-Icon

Wyszukiwarka

ISO 9001:2015

h-9001 170

 

Unia Europejska

unia europejska

 

ZPP

zpp

 

POMOC PRAWNA

NPP

 

Geodezja

geodezja