Samorząd Miasta i Gminy Prabuty był organizatorem V Dożynek Powiatowych. Święto plonów, tak jak każdego roku, było otwartą imprezą dla wszystkich mieszkańców powiatu.

To druga  po Dniach Powiatu, największa impreza, która integruje mieszkańców wszystkich gmin powiatu kwidzyńskiego.

Zakończenie tegorocznych żniw świętowano w Sypanicy. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona na terenie boiska sportowego.

Msza święta odprawiana przez ks. Jana Oleksego

Podczas ceremonii otwarcia starosta Leszek Czarnobaj podkreślił jak ważne jest sprawiedliwe dzielenie chleba, aby nie zabrakło go dla nikogo.

Wybrani przez rolników Starosta i Starościna Dożynek. Pani Alicja Kępka i pan Waldemar Przechadzki z Gąsek Starosta Leszek Czarnobaj z rąk Starosty i Starościny odebrał chleb dożynkowy
Wybrani przez rolników Starosta i Starościna Dożynek. Pani Alicja Kępka i
pan Waldemar Przechadzki z Gąsek
Starosta Leszek Czarnobaj z rąk Starosty i Starościny odebrał chleb dożynkowy

Podczas święta przeprowadzony zostal tradycyjny konkurs dożynkowych wieńców. Jury w skład którego wchodzili między innymi wójtowie gimn, miało duży problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż przygotowano wiele pięknych wieńców. Twórcom najładniejszych wręczono atrakcyjne nagrody.

Zwycięski wieniec

W trakcie Dożynek Powiatowych nie moglo zabraknąć zespołów ludowych, w tym roku publiczność bawił zespół folklorystyczny "Powiślanki".

Występ zespolu folklorystycznego
Występ zespolu folklorystycznego "Powiślanki"

Duże zainteresowanie wzbudził spektakl dla dzieci przygotowany przez artystów krakowskiej ART - RE.

Występ artystów krakowskiej ART - RE

Publiczność mogła też podziwiać sprawność swoich włodarzy, którzy wzięli udział w konkursie VIP-ów. Jedną z konkurencji było wożenie worka ze zbożem w taczce.W licznych konkursach sprawnościowych mogli także uczestniczyć mieszkańcy powiatu.

Konkurencja wożenia worka ze zbożem w taczce. Na zdjęciu pan Jędrzej Krasiński sekretarz Miasta i Gminy Prabuty

Na scenie podczas całej imprezy pojawiali się różni artyści a wśród nich Gdańska Kapela Podwórkowa, która przygotowała lwowską biesiadę oraz gdański zespół Remix, który zabrał publiczność w "Muzyczną podróż po Europie".

Występ Gdańskiej Kapeli Podwórkowej

Taneczna zabawa pod rozgwieżdżonym niebem i pokaz sztucznych ogni zakończyły tegoroczne Dożynki Powiatowe.

Taneczna zabawa

fot. Bartosz Liss