28 września (czwartek) w Bądkach, przeprowadzone zostaną ćwiczenia służb zarządzania kryzysowego „Ratunek 2023”. Ćwiczenia, które zarządził starosta kwidzyński, rozpoczną się o godz. 10.00.

Ich zakończenie zaplanowano na godz. 14.00. Miejscem zbiórki obserwatorów ćwiczenia będzie parking przy zakładzie produkcyjnym Jabil w Kwidzynie.

Celem ćwiczeń jest między innymi doskonalenie umiejętności prowadzenia działań gaśniczych i ratowniczych z wykorzystaniem jednostek organizacyjnych obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na wypadek katastrofy drogowej w trudno dostępnym terenie, doskonalenie umiejętności rozwinięcia tymczasowego punktu medycznego w trudno dostępnym terenie leśnym oraz prowadzenia działań poszukiwawczych zaginionych osób w terenie leśnym. Scenariusz ćwiczeń przewiduje między innymi udzielenie pomocy ofiarom wypadku drogowego, spowodowanego przez młodych ludzi w wieku 14-18 lat, którzy pomimo braku posiadania uprawnień do kierowania pojazdami ukradli z jednego z parkingów w Kwidzynie auto i wyruszyli w stronę Bądek. Osoby jeżdżące w brawurowy sposób wpadły w poślizg i uderzyły w stogi słomy. Część paliwa z uszkodzonego baku wylała się na słomę, która zapaliła się w wyniku zaiskrzenia z rozgrzanego silnika. Poszkodowani zdążyli jeszcze odjechać samochodem, ale uderzyli przodem auta w kolejny stóg. W aucie zostały zakleszczone trzy osoby, a dwie w wyniku paniki uciekły z miejsca zdarzenia w kierunku lasu. W ćwiczeniach wezmą udział: Powiatowa Formacja Ratownictwa Technicznego w Kwidzynie, Nadleśnictwo Kwidzyn, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie, jednostki OSP z gminy Gardeja, OSP Kwidzyn, Komenda Powiatowa Policji w Kwidzynie, spółka „Zdrowie” Ratownictwo Medyczne, Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kwidzynie, a także komórki zarządzania kryzysowego z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie i Urzędu Gminy Gardeja. Zaplanowano również udział żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku.

POMOC PRAWNA