Nawigacja Treść Narzędzia dostępności

Aktualności

„Deinstytucjonalizacja - nowe systemy opieki seniorów i osób z niepełnosprawnościami na przykładzie powiatów: kwidzyńskiego i Osterholz” to temat konferencji z udziałem przedstawicieli partnerskiego powiatu Osterholz, która odbyła się 16 maja w Kasynie Kultury w Kwidzynie.

Konferencja to jedno z wydarzeń polsko-niemieckiego projektu, na którego realizację samorząd powiatu uzyskał dofinansowanie w kwocie 17 tys. zł z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Koszt projektu to ponad 37 tys. zł. W jego ramach od 14 do 18 maja odbywały się potkania grup wspierających seniorów i osoby z niepełnosprawnościami. 

Goście z Niemiec odwiedzili Bibliotekę Miejsko-Powiatową w Kwidzynie, w której przedstawione zostały działania placówki jako miejsca integracji i spotkań seniorów oraz osób z niepełnoprawnością. Odbyła się też wizyta studyjna w Dziennym Domu Pobytu dla seniorów w Kwidzynie, prowadzonym przez kwidzyński hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, w którym przedstawione zostały działania międzypokoleniowe prowadzone w placówce. 

Goście z Niemiec uczestniczyli w konferencji „Osoba niepełnosprawna i seniorzy w nowoczesnym społeczeństwie europejskim”, która odbyła się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górkach, prowadzonym przez Fundację „Misericordia”. Konferencję otworzyła Katarzyna Ochlik-Rafka z zarządu powiatu kwidzyńskiego. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi Jolanta Ważna, wiceburmistrz Kwidzyna, Renata Majda, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kwidzynie i Kazimierz Gorlewicz, prezes Fundacji „Misericordia”. Działania międzypokoleniowe na przykładzie Stowarzyszenia „Seniorzy 50+” przedstawiła podczas konferencji Ewa Stec, prezes Stowarzyszenia „Seniorzy 50+”. Zadania Warsztatu Terapii Zajęciowej omówił Bogdan Muchowski, długoletni kierownik WTZ w Górkach. Goście z Osterholz wysłuchali także Iwety Jabłońskiej, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”, która opowiedziała o powstaniu pierwszego mieszkania wspomaganego w powiecie kwidzyńskim. Losy życiowe byłych podopiecznych przedstawiła Aneta Szymańska, opiekun mieszkania wspomaganego. Bogdan Muchowski, były kierownik WTZ i wiceprzewodniczący Rady Fundacji „Misericordia”, podsumował współpracę na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnością z powiatem Osterholz. 

Delegacja z Niemiec odwiedziła też mieszkańców pierwszego mieszkania wspomaganego w powiecie kwidzyńskim prowadzonego przez Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem „SNOA”. Przebywanie w mieszkaniu ma przygotować osoby niepełnosprawne, w tym ze spektrum autyzmu, do samodzielnego życia. W drodze do samodzielności lokatorzy mieszkania mogą liczyć na pomoc asystentów oraz specjalistów. Delegacja z Niemiec wzięła też udział w spotkaniu przy ognisku przygotowanym przez Stowarzyszenie „Seniorzy 50+”. 

16 maja odbyła się konferencja „Deinstytucjonalizacja - nowe systemy opieki seniorów i osób z niepełnosprawnościami na przykładzie powiatów: kwidzyńskiego i Osterholz”. W wydarzeniu uczestniczył Tomasz Frejnagiel, starosta kwidzyński. Konferencję otworzyła Ewa Nowogrodzka, dyrektor Kwidzyńskiego Centrum Kultury. O partnerstwie powiatu Osterholz i powiatu kwidzyńskiego mówili Andrzej Zwolak, wicestarosta kwidzyński i Jerzy Godzik, wieloletni starosta kwidzyński, a obecnie radny powiatu kwidzyńskiego. Kwidzyński Uniwersytet Pokoleń przy Kwidzyńskim Centrum Kultury - idea powstania i jego założenia zaprezentowała Ewa Nowogrodzka, dyrektor KCK. Funkcjonowanie Rady Seniorów w gminach oraz w powiecie Osterholz przedstawił Harry Schnakenberg. O nowym systemie opieki w Niemczech, w tym dziennej, wytchnieniowej, wyjazdowej i usługach opiekuńczych opowiedziała Ingeborg Kück. Działalność organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie Osterholz zaprezentowała Ursula Schweer. Krąg kobiet wiejskich w powiecie Osterholz to temat prezentacji Gerdy Urbrock. Aktywizacja seniorów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami to kolejny temat poruszony podczas konferencji, który omówiła Aurelia Veith. 

Podczas swojej wizyty goście z Osterholz odwiedzili Trójmiasto. W Domu Pomocy Społecznej w Sopocie spotkali się z pracownikami i mieszkańcami. Przyznana dotacja nie jest pierwszą, którą otrzymał powiat kwidzyński. Samorząd powiatu od wielu lat realizuje różne projekty, wspierające zarówno dorosłych, jak i młodzież z Polski i Niemiec.